Mistrovství ČR (Rychnov n. Kněžnou, 10. - 12.5.2002)

     Rychnov nad kněžnou Libuší byl několik desetiletí zván podle významného soukenického cechu Rychnovem Soukenickým, ale na několik květnových dní tohoto roku by mohl být nazván Rychnovem Badmintonovým - uskutečnilo se zde Mistrovství České republiky v kategorii dospělých.

     Ale předtím než budeme historii psát, pojďme se do ní vrátit - v roce 1892 se zde v židovské kupecké rodině narodil Karel Poláček, autor jedné z nejoblíbenějších knih české literatury "Bylo nás pět" - a pět bylo také disciplín:

     Dvouhra muži - za vítězným Janem Fröhlichem si všichni ostatní museli připadat jako "Muži v ofsajdu"… Paradoxně výsledkově nejjasnější byl semifinálový (René Neděla) a finálový zápas (Ondřej Lubas), herně proti Fröhlichovi nejvíce zaujal letošní zatím pětinásobný mistr republiky z juniorských kategorií Petr Koukal, stejně jako pětisetová bitva Neděla - Milan Turek.

     Dvouhra ženy - kněžnou mezi ženami se stala Martina Benešová (nakolik překvapivě to ať posoudí každý sám), která nad jiné vynikla účelností své hry - délkou a pestrostí závěrečných zápasů vynikly: Hana Procházková - Diana Stádníková a Procházková - Eva Brožová.

     Čtyřhra muži - o zlatu se sice rozhoduje až ve finále, ale bylo jasné, že lépe k němu budou mít nakročeni vítězové utkání Skočdopole - Neděla vs. Fröhlich - Martinec. V pátém setu za stavu 6:6, se rozhodli druzí jmenovaní nenastavit, což by zvedlo i "kamenné diváky u stolu". Podání se, jak to má ve správném napínavém zápase být, několikrát otočilo, aby se nakonec štěstí přiklonilo na stranu Neděly se Skočdopolem. Výborný dojem ze zápasu trochu pokazil Petr Martinec, který hodil po poslední, nepovedené, smeči raketu do řídce obsazeného hlediště… Tady mi nezbývá než otřepaně konstatovat - i prohrát je umění.

     Čtyřhra ženy - úsloví o tom, že finále je vyvrcholením turnaje beze zbytku naplnily jeho aktérky - po pěti setech o něco veselejší deblový pár Hana Procházková - Ivana Vilímková a smutnější Eva Brožová - Hana Milisová.

     Smíšená čtyřhra – úsloví o tom, že finále je vyvrcholením turnaje beze zbytku naplnili jeho aktéři Martin Herout s Evou Brožovou a Mojmír Skalický s Hanou Procházkovou. Protože bych se nerad opakoval nejen s pozápasovým pocitovým naladěním a klišé jako "vítězně ze souboje vyšli" nebo "šťastnějšími byli" jsou zkrátka klišé, na to kdo vyhrál, pokud to nevíte, se podívejte do výsledků.

Zajímavosti :

  • Cirkulující vzduch udělal z některých již pokročilejších hráčů opět začátečníky
  • Nebyla udělena jediná žlutá karta - nejsem právě přesvědčen, že vystupování všech hráčů na turnaji bylo fair – play …
  • 1,5 litru neperlivé dobré vody stál v bufetu 11Kč;

Výsledky : mcr02.xls

Použitá literatura: Goliáš David : Přísloví, úsloví a tisíckrát omleté sportovní výrazy, Laputa, Smíšek pod Brdy 1999
Hosnedl Jiří : Československo A - Z, Olympia, Praha 1983
Martinková Věra a kolektiv : Dějiny literatury pro gymnázia - díl třetí, Mistral, Praha 1993

Zapamatujme si:

  • Bývalé "okresní město" leží na říčce Kněžné a v Podorlické pahorkatině. Nejvýznamnější památkou je barokní zámek z let 1676 - 90
  • Mistry republiky se stali: Jan Fröhlich, Martina Benešová, Jiří Skočdopole - René Neděla, Hana Procházková - Ivana Vilímková a Martin Herout - Eva Brožová. Gratuluji!

Kontrolní otázky a úkoly:

1) Kolik stál 1 dl dobré vody v bufetu (pozor na převody jednotek - dvojek, trojek…) ?
2) Nejvýznamnější památkou je a) barokní zámek nebo b) zámek FAB ?
3) Na zámku je rodová sbírka obrazů - kolovratská nebo tkalcovskostavová ?
4) Najděte doma nějakou starší badmintonovou raketu a ve vzdálenosti deseti metrů od místa odhodu si udělejte terč. Zvítězí ten, kdo se z pěti pokusů víckrát do terče trefí. Vítěz se stává držitelem putovní ceny "Martincovo torpédo".

Pro sweb.cz/badminton1
nijak zvláštní zpravodaj Pepa Rubáš

Připomínky adresujte na e-mail : JRubas@seznam.cz